Plaukų slinkimas
Kas yra plaukai?
Plaukai – odos priedai. Jie yra trejopi: ilgi plaukai, pūkai ir šeriai. Plaukų struktūros pakeisti negalima, ji paveldima. Plauko šaknis yra giliai epidermyje – plauko folikule. Jame nuolat dauginasi plauko ląstelės, ir taip nuolat plaukas auga.
Plaukuotoje galvos dalyje yra apie 100 000–150 000 plaukų.
Plaukai vidutiniškai gyvena 5–7 metus. Kiekvienam plauko folikului būdinga augimo arba anageno ir ramybės, arba telogeno fazių kaita. Paprastai apie 85 proc. yra anageno fazės, 14 proc. telogeno fazės. Labiausiai pažeidžiami anageno fazės plaukas ir jo folikulas.
Kodėl pradeda slinkti plaukai?
Plaukai slenka dėl daugelio priežasčių: išorinių (dažų poveikio, temperatūrų svyravimų), vidinių (po įvairių ligų, stresų, po gimdymo, nuo vaistų). Plaukų slinkimui turi įtakos sezoniškumas (pavasarį slenka dažniau). Plaukai jautriai reaguoja į skydliaukės, medžiagų apykaitos sutrikimus, anemiją. Jų augimą sutrikdo kai kurios odos ligos (psoriazė, raudonoji vilkligė, seborėja, grybelinės ligos). Padidėjęs riebalų liaukų sekreto išsiskyrimas galvos odoje (seborėja) užkemša poras, plaukas gauna mažiau deguonies, reikalingų medžiagų, todėl žūsta.
Esant aktyviai hormonų androgenų veiklai, plaukų slinkimas užprogramuotas genetiškai – tai vadinama androgeniniu nuplikimu. Ši patologija sudaro apie 95 proc. visų vyrų nuplikimų.
Kada reikia susirūpinti plaukų slinkimu?
Per dieną natūraliai gali iškristi 50–100 plaukų. Tačiau kartais išslinkusiųjų vietoje atauga silpnesni ir plonesni. Tai gali atsitikti dėl plauko svogūnėlio pokyčių.
Kaip stabdyti plaukų slinkimą?
Plaukų svogūnėlių atsistatymą skatina lokalios ir organizmą bendrai veikiančios priemonės.
Mezoterapija ir PRP – tai veiksminga procedūra plaukų slinkimui gydyti, nes tiesiogiai į probleminę zoną suleidžiami veikliųjų medžiagų, skatinančių plauko svpgūnėlio atsistatymą, kokteiliai.
Procedūrų kiekis priklauso nuo konkrečios problemos (paprastai 4–10).